איך מכינים עיסת נייר?


איך מכינים עיסת נייר בקלות?
מאת נילי חומן

עיסת נייר היא חומר פיסולי, שניתן להכנה עצמית בכל בית. העיסה משמשת ליצירה, לעיטור, ואף לבניית רהיטים.
תהליך הכנת העיסה כולל שלבים של הרטבה,גריסה, סחיטה והוספת דבקים.
ניתן להכין בתהליך זה עיסות מסוגי נייר שונים: מנייר טואלט או מנייר טישו, מנייר עיתון, מנייר משרדי ואפילו מקרטונים. מכל סוג של נייר תתקבל עיסה שונה במרקמה. אך בכל המקרים לאחר ייבוש יתקבל מוצר עוצב חזק ויציב, אותו נוכל לצבוע, לצפות בניירות דקורטיבים או להשאירו כמו שהוא. 

העבודה המשותפת עם הילד, שמתחילה בשלב הכנת החומר וממשיכה בשלבי העיצוב, הבנייה והציפוי, מבטיחה הנאה וסיפוק מהתוצר, שהוא בבחינת יצירת "יש מאין", ומעודדת סבלנות ואיפוק תוך הבנת שלבי התהליך.
יש דרכים רבות להכין עיסת נייר, ואין דרך אחת נכונה או טובה יותר.  בחרתי להציג כאן שיטה פשוטה להכנה בבית, בה יוכלו הילדים לקחת חלק. מטעמים חינוכיים ואקולוגים ניתן להשתמש לצורך הכנת העיסה בנייר משומש או בנייר משרדי גרוס. 
נצלו את העשייה להדגשת חשיבות המחזור והשימוש החוזר בחומרים זמינים.

עיסת נייר היא חומר פיסולי לא יציב. על מנת לפסל גופים יציבים נוהגים להכין מודל מחומרי מחזור (גרוטאות) או עיתונים ישנים. מצפים את המודל בעיסה וממתינים לייבוש. לאחר ייבוש מלא של העיסה ניתן לצבוע אותה בצבעים אקרילים. מומלץ גם לצפות בלכה.

טיפ: למי שרוצה להשתמש גם בדבק טפטים להכנת העיסה:
דבק טפטים נמכר בצורת אבקה. להכנת הדבק מערבבים בקערה כף אבקת דבק טפטים עם כוס מים פושרים. בשלב הוספת הדבקים לעיסת הנייר מוסיפים חצי כוס דבק טפטים על כוס דבק פלסטי (יחס של 1 ל-2)

שימו לב:
דבק טפטים משמש אומני עיסת נייר הן בשלב הכנת העיסה והן בשלבי העיצוב. הוא מאפשר הכנת עיסה משחתית ונעימה יותר למגע ולקבלת תוצרים בעלי שטח פנים חלק יותר, אולם הוא אינו מומלץ בעבודה עם ילדים. כתחליף אני ממליצה על החלקת העבודה בעזרת וזלין.

אז איך מכינים?
1. קורעים חתיכות נייר גרוס או עיתון לחתיכות קטנות לתוך כלי מים.משרים את הנייר החתוך למשך כמה שעות, אך לא יותר משבוע למניעת    
     היווצרות עיפוש וריח לא נעים.

2. חותכים את הנייר הרטוב לחתיכות קטנות ככל האפשר. ילדים חרוצים במיוחד יכולים לעשות זאת בידיים.

3. מי שרוצה להכין כמות גדולה יותר של עיסה, יכול להעזר במבוגר ולגרוס את הנייר במוט בלנדר (שאינו משמש להכנת אוכל) או במוט  
    ערבוב צבע המתחבר למקדחה חשמלית.

4. לאחר הגריסה יש לסחוט היטב את הנייר. לוקחים מעט נייר, מניחים בתוך סמרטוט בד או בחיתול טטרה וסוחטים בתנועה סיבובית. שימו  
    לב, ככל שהסחיטה תהיה חזקה יותר, הנייר יקלוט ויספוג יותר דבק, וכך יתקבל מוצר חזק יותר.

5. מוציאים את הנייר הסחוט, ממוללים אותו ומניחים בקערה

6. מוסיפים דבק במידת הצורך, על פי התחושה. העיסה אמורה להיות משחתית, נדבקת לעצמה ואינה נדבקת ליד.

7. חשוב ללוש ולחוש את העיסה שהתקבלה. לשים את העיסה היטב עד שהיא מוכנה לעבודה.


פעילות זו כאמור עשינו עם הילדים שלנו.. הן הכינו את העיסה וממנה יצרו את הפרפר שאח"כ כיסינו במפיות... הבנות עבדו עם נייר טואלט שהוא הרבה יותר רך לעבודה והרבה יותר נעים (אולי פחות אקולוגי) אבל סה"כ בשביל הנעימות של העבודה ניתן לעבוד עם נייר טואלט וגם בגלל הרכות שלו והעבודה הקלילה עימו.